BONAT, suya atıldığında pH değerini yükselten, alkali üründür. Akredite olmuş laboratuvarlarda analizi yapılmıştır.

Sodyum bikarbonat ya da soda kimyasal formulü NaHCO3 olan bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzlarından birisidir.

Antiasit özelliği vardır. Kabartma tozu olarak da kullanılır. Suda çözünür. Beyaz katı kristal tozdur. Sodyum karbonat'ı andıran hafif alkali tadı vardır. Salin solüsyonu bileşiminde de kullanılır.

Bikarbonat vücudun en önemli koruyucu tamponudur. Alkali olması sayesinde sodyum bikarbonatlı su vücuttaki asitleri temizleyerek asit-baz dengesini sağlamaya yardımcı olur.
Aynı zamanda antioksidandır ve oksijen taşıma kapasitesi yüksektir.

Bikarbonat, yüksek mineralli doğal sularda en çok bulunan iyondur. 1 litre suda olması istenen ideal bikarbonat miktarı 1300 mg dır. Bu nedenle 1 litre suya yaklaşık yarım çay kaşığı (1,5 gr) sodyum bikarbonat karıştırmak bu miktarı karşılamak için uygundur. Suyun alkali etki göstermesi içindeki bikarbonat düzeyinin yüksek olması sayesindedir. Suya mineral desteği sağladığı için bebekler dahil her yaş grubu için uygundur.

Bikarbonat salgısı; tükürük bezlerinden salgılanan tükürüğün bileşimine, pankreastan, bağırsaklardan ve safradan salgılanan salgının bileşimine katılır.

Midede sindirilen besinler bağırsağa geçtiğinde pankreastan bağırsağa dökülen sıvı bikarbonatlı pankreas sıvısıdır ve vücuttaki en alkali sıvıdır.  Bu sıvı sayesinde bağırsaklar mideden gelen asitlerden korunmuş olur. Bu nedenle bağırsak ve mide fonksiyonları için bikarbonat çok önemlidir.

Glutensiz beslenmek zorunda olanlar (özellikle çölyaklılar) için sodyum bikarbonatlı su içmek bağırsak temizliği ve asitlerden arınmak için özellikle tavsiye edilir. Ancak kimyasal yapısında gluten bulunmayan sodyum bikarbonatın paketlenmesi esnasında herhangi bir bulaşma olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Sporcuların kaslarında oluşan laktik asit kramp ve ağrı oluşmasına neden olur. Spor öncesi ve spor esnasında sodyum bikarbonatlı su içmek yorulmayı geciktirir ve ayrıca kramp ve ağrıları azaltarak performansı artırmaya yardımcı olur.

Yeteri kadar alkali su içilmeyip asitli gıdalar tüketildiğinde vücuda zarar vermesin diye vücudun alkali tamponları kullanılır. Ancak özellikle kemiklerden çekilen kalsiyum bu asitlerle birleşerek böbrek taşı oluşmasına neden olur. Sodyum bikarbonatlı su içmek bu taşların oluşmasını önlemede etkilidir.

Diş fırçalama esnasında diş macununa az miktarda sodyum bikarbonat eklemek dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Sodyum bikarbonatlı su ile ağızda gargara yapmak ağızda bulunan asitleri ve bu sayede ağız kokusunu giderir. Diş eti kanamalarına iyi gelir.

Kemoterapi alan hastalara sodyum bikarbonatlı su ile ağızlarında gargara yapması önerilir.

Sodyum bikarbonat koku giderme özelliği sayesinde koltuk altlarında ve ayaklarda oluşan kokuların giderilmesinde kurtarıcıdır. 50-100 ml lik şişelere (sprey şişe de olabilir) su konulup 2 çay kaşığı kadar sodyum bikarbonat eklendiğinde kolayca taşınabilir ve muhafaza edilebilir koku giderici elde edilmiş olur. Hazırlanan bu karışım terleyen bölgelere sürüldüğünde ter nedeniyle oluşan rahatsızlık ve koku kolayca giderilmiş olur. Bu karışım aynı zamanda güneş yanıklarına, böcek sokması ve kaşıntılara da iyi gelir.

Haftada 1-2 kez macun şeklinde hazırlanıp yüze peeling yapılması ölü derinin atılmasına ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Cildi ve elleri yumuşacık yapar. Banyo suyuna eklenmesi de tüm vücut için faydalıdır.

Meyve ve sebzelerin üzerindeki zirai ilaç kalıntılarının giderilmesinde sodyum bikarbonat etkilidir. Meyve ve sebzeleri 1 yemek kaşığı sodyum bikarbonat karıştırılmış 1 litre suda 20 dakika kadar bekletip sonra yıkamak dış yüzeydeki ilaç kalıntılarının %70-%75 oranında çözülmesini sağlar.

Image
Ürünlerimizi; Migros, Migros Sanal Market ve Macro Center mağazalarında, Kabartma Tozu Ve Şekerli Vanilin reyonundan satın alabilirsiniz.
migros.png
migrossanal.png
macrocenter.png
Copyright © 2020 Bonat Sodyum Bikarbonat